Aile Destek Ödemeleri Ne Kadar Oldu? Zamlı Miktar Ne Zaman Hesaplara Yatacak?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, sosyal hizmet modelleri kapsamındaki yaşlı ve engelli aylıklarıyla birlikte evde bakım yardımı ile sosyal ve ekonomik destek ödemelerinde yüzde 45’e yakın artışa gidildiğini açıklamıştı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sosyal yardımlar konusundaki bakış açısına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Göktaş, “Pek çok ülkeye model olacak uygulamalar geliştiriyoruz. Sosyal yardımlara ve sosyal hizmetlere ilişkin mevcut çalışmalarımızı geliştirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hak sahiplerine ödenen destek zammına yönelik beklentiler devam ediyor. Bakan Göktaş aile destek ödemeleri hakkında açıklamalarda bulundu. Peki, Nisan ayı aile destek ödemesi ne zaman yatacak, ne kadar oldu, zam yapıldı mı? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sosyal yardımlar konusundaki bakış açısına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Göktaş, “Sosyal yardım programlarının yürütülmesinde iki temel unsur bulunmaktaydı. Özellikle 3294 ve 2022 sayılı kanunlar kapsamında sosyal yardım yararlanıcısı olabilmek için ihtiyaç sahibi olmak temel ama yeter şart değildi.

Vatandaşlarımızın sosyal yardım programlarından yararlanabilmesi için ihtiyaç halinin yanı sıra, hanelerinde çocuk veya engelli bulunması, 65 yaş üstü olma, kadınlar için eşlerinin vefat etmiş olması, muhtaç asker yakını olma veya kronik bir hastalığın bulunması gibi ilave dezavantajlılık durumu gerekmekteydi.

Yaptığımız çalışmalarla sosyal yardımların kapsayıcılığını artırarak ihtiyaç sahibi olmanın yanı sıra ilave bir dezavantajı olmaması nedeniyle düzenli sosyal yardım alamayan vatandaşlarımızı da yalnızca gelir kriteri üzerinden sosyal yardım sistemine dâhil ederek desteklemek amacıyla Türkiye Aile Destek Programını hayata geçirdik” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
d_nceli
Düşünceli
Aile Destek Ödemeleri Ne Kadar Oldu? Zamlı Miktar Ne Zaman Hesaplara Yatacak?