1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Anneler İş Gücünde Kalacak! SGK 7 Bin Anneye 11 Bin TL Destek Verecek!

Anneler İş Gücünde Kalacak! SGK 7 Bin Anneye 11 Bin TL Destek Verecek!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) sevindiren haber geldi. SGK, belirli gruplara ve ihtiyaç sahibi ailelere destek vermeye devam ediyor. Bu kapsamda yeni bir kesime daha maaş bağlanma kararı alındı.

Bu kez çalışan anneler için müjdeli haber geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, çocuk sahibi olan ve iş hayatında aktif çalışan annelere yönelik yeni bir destek programının detaylarını açıkladı.

Çalışan Annelere Destek

Söz konusu destek programı, annelerin iş gücünden kopmalarını önlemeyi ve onlara maddi destek sunmayı hedefliyor. Bakan Işıkhan, Ankara, İstanbul ve İzmir’de yaşayan ve belirli kriterleri karşılayan annelere, çocuk bakımı sorumlulukları nedeniyle iş hayatından uzaklaşma riski taşıyanlara yönelik olarak aylık 325 euro, yani yaklaşık 11 bin 339 TL destek verileceğini açıkladı.

Destek Programının Amacı

Bu destek, annelerin kayıtlı istihdamda kalmalarını ve çocuklarına daha iyi bakım sağlayabilmelerini amaçlıyor. Ayrıca, eğitimli ve sertifikalı çocuk bakıcılarının istihdamını teşvik etmek de programın amaçları arasında bulunuyor.

Destek Programının Kapsamı

Bakanlığın hayata geçireceği bu projeyle toplamda 7 bin anneye destek verilmesi planlanıyor. Bu destek programının, annelerin iş ve aile hayatını dengede tutmalarına büyük katkı sağlayacağı belirtiliyor.

Başvuru Detayları

11 bin 339 TL tutarındaki desteğin kadın istihdamını olumlu yönde etkilemesi beklenirken, başvuru detayları da belli oldu. Başvurular e-Devlet üzerinden yapılabilecek.

Avrupa Birliği’nin finansman desteği sağladığı projeyle, 0-36 ay arasında çocuğu olan ve çocuk bakım sorumlulukları nedeniyle istihdamdan uzaklaşma riski bulunan annelere verilen desteğin başvuruları Temmuz ayına kadar sürecek. Ödemelerin ise Ağustos ayında başlaması bekleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
d_nceli
Düşünceli