1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Asgari Ücret Tartışması Alevleniyor! Türk-İş Temmuz Maaşı İçin 18.978 TL Teklifi Verdi!

Asgari Ücret Tartışması Alevleniyor! Türk-İş Temmuz Maaşı İçin 18.978 TL Teklifi Verdi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, canlı yayında yaptığı açıklamasında, asgari ücretin diğer ülkelere göre daha yüksek olduğunu ifade ederek Temmuz ayında ara zamma kapıları kapatmıştı. Yapılan açıklamaların ardından bir son dakika açıklaması da Türk-İş tarafından yapıldı.

Hatırlanacağı üzere Aralık ayında yapılan asgari ücret toplantısında Türk-İş, asgari ücret için kırmızı çizgiyi açlık sınırı olarak belirlemiş ve açıklanan rakamın buna göre belirlenmesini istemişti. Bu rakam üzerinde uzlaşı olmayınca Türk-İş masayı terk etmişti.

Türk-İş Haziran 2024 Açlık ve Yoksulluk Sınırı Ne Kadar, Kaç TL Oldu?

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 18.978,77 TL ’ye, gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 61.820,10 TL ’ye, bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ de aylık 24.614,20 TL ’ye yükseldi.

Temel ihtiyaçların karşılanması için yapılması gereken harcama miktarında bu ay ciddi bir artış olmadı. Fakat hane gelirinin sınırlı ve yapılması zorunlu harcama miktarının altında kalması nedeniyle çalışanların yaşamlarındaki zorluklar artarak devam etmektedir. Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti 2024 yılı Haziran ayında 24.614,20 TL iken net asgari ücret halen (vergi kesintisi olmadan) 17.000,02 TL’dir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
d_nceli
Düşünceli