1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Bakan Işıkhan Torba Yasa’yı Açıkladı! Emeklilik ve Memur Maaşlarında Neler Var?

Bakan Işıkhan Torba Yasa’yı Açıkladı! Emeklilik ve Memur Maaşlarında Neler Var?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çalışmalarına kaldığı yerden devam eden Meclis’in gündeminde ekonomiyle ilgili bir torba teklif yer alıyor.

55 maddesi kabul edilen yasada kalan 31 madde için Meclis görüşmeleri sürüyor. 3600 ek gösterge, ev hanımlarına prim desteği, SSK Bağkur prim eşitlemesi (7200 gün emeklilik) gibi düzenlemeler yakından takip ediliyor.

Torba yasa kalan maddeleri ile bekleniyor. 86 maddelik torba kanunda önemli bir adım kaydedilmiş ve birçok çalışma yürürlüğe girmişti. Özellikle ekonomi başlıklı emeklilik sistemine yönelik düzenlemeler için gözler Bakan Vedat Işıkhan’a dönmüş durumda.

3600 ek gösterge, kademeli emeklilik, Bağkur 7200 günden emeklilk, ev hanımlarına prim desteği gibi çalışmalar vatandaşların araştırmalarına konu olsa da hangisinin torba yasa maddeleri arasında olacağı bilinmiyor. Ancak kademeli emeklilik araştırması yapanlara Bakan Işıkhan’dan açıklama geldi: “Gündemimizde staj sigortalılar ve kademeli emeklilikle ilgili bir çalışmamız yok.”

Beklenen Torba Yasa İçeriği ve Maddeleri

Beklenen maddeler netleşmezken ev hanımlarına prim desteği, 3600 ek gösterge, Bağkur 7200 gibi konu başlıkları gündeme geliyor. Bakan Işıkhan’ın “Ev kadınlarına yönelik 3’te 1 prim desteği kapsamında çalışmalarımızı başlattık. Burada isteğe bağlı sigorta kapsamında bir sistem kuruyoruz.” şeklinde açıkladığı çalışma torba yasada olacak mı merak konusu.

“Sosyal güvenlik sistemimizin sürdürülebilirliğini sağlamak durumundayız. Bunu biz prim gelirleriyle sağlıyoruz. En önemli gelirimiz bu. Bunun dışında bir gelirimiz yok. Vatandaşlarımızı çalışma hayatında tutmaya çalışıyoruz. Bağ-Kur’ların 9000 gün olan prim ödeme gün sayısını 7200 güne düşürme konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Bu seçim öncesi verilen bir sözdür. Mutlaka yerine getireceğiz. Bütçe disiplini doğrultusunda bu adımları atacağız.”

“15 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe giren 3600 Ek Gösterge Düzenlemesi ile çalışan emekli 5,3 milyon kamu personeli ve bunların hak sahiplerinin ek göstergelerinin yeniden düzenlemesini sağladık. Bununla beraber birinci dereceye yükselen devlet memurlarımız için 3600 ek gösterge düzenlemesini de hükumet olarak en kısa sürede hayata geçireceğiz.”

Torba Yasa Ne Zaman Açıklanacak?

Torba yasanın kalan maddelerinin Meclis’ten geçmesi bekleniyor ancak henüz tarih netlik kazanmadı. Son olarak İşsizlik Sigortası Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi yürürlüğe girmişti.

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
2
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
d_nceli
Düşünceli