1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Cem Küçük Müjdeyi Duyurdu! Hükümetten Emeklilere Büyük Destek! En Düşük Maaş 13.500 TL’ye Çıkabilir!

Cem Küçük Müjdeyi Duyurdu! Hükümetten Emeklilere Büyük Destek! En Düşük Maaş 13.500 TL’ye Çıkabilir!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cem Küçük’ün programında, toplumun beklentisini karşılamayan emekli maaşlarına ilişkin son kulis bilgisi milyonlarca kişinin heyecanlanmasına neden oldu.

6 aylık enflasyon ortalamasının belli olmasının ardından SSK, BAĞ-KUR, memur ve memur emeklisinin de zam oranları netleşti. Ancak bu zam oranları, emekliyi ve bakmakla yükümlü oldukları milyonlarca kişiyi memnun etmedi.

Üç milyonun üzerinde bir kesime zam yapılmaması ve 10 bin TL’nin altında maaş alan emeklilerin yine 10 bin lira maaş alacak olması büyük hoşnutsuzluk yarattı. Hükümet kanadından ise emekli maaşlarına yeni bir düzenleme yapılacağına dair bilgiler gelmeye başladı. Bu hafta içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak raporun kısa sürede Meclis’ten geçirileceği konuşulmaya başlandı.

TÜİK rakamlarına göre SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine yüzde 24,73, memur ve memur emeklilerine ise yüzde 19,31 oranında azami zam yapılacağı kesinleşti. Ancak yeni düzenleme ile emekli maaşlarının kaç liraya çıkarılacağına dair bir açıklama yapılmamıştı.

Cem Küçük’ün Yayınında Kulis Bilgisi Verildi

Cem Küçük, programında emekli maaşlarını masaya yatırdı. Yayına katılan TGRT Haber Ankara Temsilcisi Fatih Atik ve Cem Küçük, yayın sırasında aldıkları son kulis bilgilerine göre en düşük emekli maaşını açıkladı.

Masada En Düşük Emekli Aylığı İçin 3 Rakam Var

Fatih Atik, Bakanlar Kurulu’nda konuşulan üç seçenekli formül üzerinde çalıştığını söyledi. Bakanlığın ise maaşlara ilişkin bir sunum hazırladığını ve çalışmanın en düşük emekli maaşına artırılması üzerine kurulu olduğunu belirtti.

Fatih Atik, aldığı kulis bilgilerini aktarırken toplumdan gelen tepkiler üzerine hükümetin bu konuda çalışmalarını hızlandırdığını belirterek, ilk alternatifte 10 bin lira alan 4 milyon emekli için en düşük maaşın 12 bin 500 lira olması, ikinci alternatif olarak 13 bin, üçüncü alternatif olarak ise 13 bin 500 lira olarak hesaplamalar yapıldığını dile getirdi. AKP sözcüsü Ömer Çelik de son kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada emekliler için yapılan çalışmaların sürdüğünü ancak tamamlanmadığını söyleyerek bu bilgiyi doğrulamıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
d_nceli
Düşünceli