1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Cem Küçük’ten Emeklilere Müjde: O Tarihte Bir Zam Daha Gelecek

Cem Küçük’ten Emeklilere Müjde: O Tarihte Bir Zam Daha Gelecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hükümete yakınlığı ile bilinen gazeteci Cem Küçük, canlı yayında emeklilere 2025 Ocak ayında ek zam yapılacağını açıkladı.

Milyonlarca emeklinin merakla beklediği 6 aylık enflasyon farkı belli oldu. 6 aylık enflasyon farkına göre emekli maaşlarına yüzde 24,73 zam yapılması kesinleşti.

Ancak, kök maaş sorunu nedeniyle emekliler ek bir düzenleme talep ediyor. Ünlü gazeteci Cem Küçük, canlı yayında kulis bilgisini paylaşarak, 2025 Ocak ayında emeklilere ek zam yapılacağını açıkladı.

Ocak ayında yapılan düzenleme ile emekli maaşları, yüzde 49,25 oranındaki memur zam oranına eşitlenmişti. Fakat bu zam, 10 bin TL’yi aşan maaşlarda istenilen artışı sağlayamadı. Bu nedenle emekliler, kök maaş sorununun çözülmesini talep ediyor.

Kök maaş olarak adlandırılan emeklinin ham maaşı hesaplarken, aylık bağlama oranı katsayısının düşürülmesi, maaşlar arasında fark oluşmasına ve 10 bin TL’nin altında kök maaşların oluşmasına neden oluyor.

Emekliler, yapılacak zamdan kök maaş sorunu nedeniyle yeterince faydalanamayacaklarını belirtiyor. Örneğin, kök maaşı 8 bin TL olan bir emeklinin yüzde 24,73 zam almasıyla maaşı 9 bin 978 TL‘ye yükselecek. Bu durumda, 10 bin TL olarak belirlenen en düşük emekli maaşı sınırının altında kalacak.

Birçok uzman da bu sorunun altını çiziyor. Bilindiği gibi, Meclis tatilinin ertelenmesi de “bir düzeltme olur mu?” şeklinde yorumlanmıştı.

Ünlü gazeteci Cem Küçük ise kök maaş probleminin yanında en düşük emekli maaşı için de bir tarih vererek ek zam müjdesi verdi.

Küçük, “En azından en düşük maaş alan emekli için acilen bir el atılması gerekiyor. 2025 Ocak ayında bir düzeltme yapacaklar. Ancak şu anda en karanlık andayız” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
d_nceli
Düşünceli