1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Dul, Yetim, Engelli ve Sosyal Yardım Alanlar İkramiye Alacak Mı? Ödeme Takvimi!

Dul, Yetim, Engelli ve Sosyal Yardım Alanlar İkramiye Alacak Mı? Ödeme Takvimi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milyonlarca emekli ve kamu işçisinin beklediği bayram ikramiyesi ödeme takvimi açıklandı. Emekliler için ödemeler hafta başından itibaren başlarken, kamu işçileri için ikramiye tarihleri Resmi Gazete’de yayımlandı. Peki, sosyal yardım alanlar bayram ikramiyesi alabilecek mi? İşte dul, yetim, engelli, evde bakım ve aile destek yardımı alanların Kurban Bayramı ikramiyesi hakkındaki merak edilenler…

Emekliler İçin Bayram İkramiyesi Ödemeleri Başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emekli bayram ikramiyelerinin 10-14 Haziran 2024 tarihleri arasında hesaplara yatacağını duyurdu. Emekliler, 4A, 4B ve 4C kapsamında farklı günlerde ödemelerini alacaklar.

Emekli İkramiyesi Ödeme Planı:

  • 4C (Emekli Sandığı): 10 Haziran 2024
  • 4B (Bağ-Kur): 11 Haziran 2024
  • 4A (SSK): 12-14 Haziran 2024

Emeklilerin hesaplarına yatırılacak ikramiye tutarı 3.000 TL olarak belirlendi. Toplamda 42 milyar liralık ödeme yapılacak.

Kimler Bayram İkramiyesi Alabilecek?

Bayram ikramiyesinden sadece emekliler değil, dul ve yetim maaşı alanlar, yaşlılık parası alanlar, şampiyon sporcular, şehit yakınları, gaziler, terörden zarar gören sivil vatandaşlar ve güvenlik korucuları da yararlanabilecek. Ancak, sosyal yardım alanlar, yani dul, yetim, engelli, evde bakım ve aile destek yardımı alanların bayram ikramiyesi alıp almayacağı henüz netleşmiş değil.

Kamu İşçilerine İkramiye Müjdesi

Kamu işçilerine yılın ikinci yarısında verilecek olan ikramiye (tediye) tarihleri de açıklandı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, kamu işçileri 14 Haziran ve 13 Aralık 2024 tarihlerinde ikramiyelerini alacaklar. Maden işletmelerinde çalışan işçiler ise ilave tediyeyi 23 Aralık 2024’te alacaklar.

Kamu İşçilerine Ne Kadar İkramiye Ödenecek?

Kamu işçilerine ödenecek tediye miktarı maaşlarına göre değişiklik gösterecek. En düşük kamu işçisi ikramiyesi vergi indirimleri dahil 8.000 TL civarında olacak. İlave tediyeye esas olan aylık kazançların hesabında fazla mesai, evlilik, çocuk zamları, primler ve hafta tatil ücretleri dikkate alınmayacak.

Kimler İkramiyeden Yararlanabilecek?

Kadrolu taşeronlar, kamu işçileri ve 4D’li sürekli işçiler bu ödemelerden faydalanabilecek. Ancak belediyelerde taşeron olarak çalışırken belediye şirketlerine geçirilen işçiler ilave tediye uygulamasından yararlanamayacak.

İlave Tediyenin Haczi Mümkün mü?

Yargıtay kararına göre, ilave tediyenin haczedilmesi mümkün değildir. Ancak damga vergisine tabi olan bu ikramiyelerden sigorta primi kesintisi yapılabiliyor.

Sosyal Yardım Alanlara Bayram İkramiyesi Yatacak mı?

Sosyal yardım alan vatandaşların Kurban Bayramı ikramiyelerinin yatıp yatmayacağı henüz netleşmedi. Konu hakkında detaylı bilgi ve açıklamalar bekleniyor. Sosyal yardım alanlar, dul, yetim, engelli ve evde bakım yardımı alanların bu konudaki gelişmeleri takip etmeleri önem taşıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
d_nceli
Düşünceli