1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Emekli Kart Yasalaşıyor! 65 Yaş Sınırı Olmadan Ücretsiz Ulaşım ve İndirimli Faturalar!

Emekli Kart Yasalaşıyor! 65 Yaş Sınırı Olmadan Ücretsiz Ulaşım ve İndirimli Faturalar!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milyonlarca emeklinin beklediği Temmuz zammı müjdesi öncesinde TBMM’den güzel bir haber daha geldi. 2024 yılı, “Emekliler Yılı” ilan edilmiş ve emeklilere yönelik birçok uygulama ile kampanyanın devreye gireceği belirtilmişti. Şimdi ise Emekli Kart gündeme geldi.

Ankara Milletvekili Umut Akdoğan tarafından meclise sunulan “Emeklilere Emekli Kart Verilmesi ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” kapsamında, emekli kart uygulamasının geliştirilmesi, kart sahiplerinin çeşitli hizmetlerden indirimli veya ücretsiz yararlanması ve emeklilere verilen bayram ikramiyesinin artırılması talep edildi. Düzenlemenin yasalaşması durumunda tüm emekliler emekli kartı alacak ve bu kartla pek çok haktan yararlanabilecekler.

Emeklilere Emekli Kart Verilmesi ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi

Emekli Kart

MADDE 1 – (1) 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile bu Kanundan önce yürürlükte bulunan mülga sosyal güvenlik kanunlarına göre gelir veya aylık alan kişilere, 1/7/1976 tarihli ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre aylık alan kişilere, 28/5/1986 tarihli ve 3292 sayılı Vatani Hizmet Tertibi Aylıklarının Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre aylık alan kişilere ve 24/2/1968 tarihli ve 1005 sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre şeref aylığı alan kişilere, gelir veya aylıkları ödeyen bankalarca, 23/2/2006 tarihli ve 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu hükümlerine göre banka kartı niteliğinde Emekli Kart verilir.

(2) Genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin ilgili mevzuatı uyarınca bu kanun kapsamındaki kişilere yönelik yapacağı her türlü ödemenin ve sundukları hizmetlerin bedellerinde sağlayacağı indirimlerin Emekli Kart kullanılarak uygulanması zorunludur.

(3) Emekli Kart uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun ve Sosyal Güvenlik Kurumunun görüşü alınarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından birlikte çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.

Söz konusu kanun teklifi TBMM komisyonuna sunulurken, ilk olarak burada oylanacak. Kabul görmesi durumunda ise meclis genel kuruluna sevk edilecek. Bu süreçte gözler mecliste olacak. Kanun teklifinin onaylanması durumunda ise emekli kartı olan kişiler 65 yaş şartı olmaksızın ücretsiz toplu ulaşım hakkı elde edecek ve doğalgaz, elektrik, su faturalarında %40 indirim yapılacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
d_nceli
Düşünceli