Emekli Maaşları Arıyor! Torba Yasada Memur ve Esnaf Emeklilerine Yüksek Maaş Müjdesi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Torba yasa kapsamında yer alan erken emeklilik, 3600 ek gösterge, Bağ-Kur’da 7200 prim günü ve ev hanımlarına yönelik prim desteği gibi önemli düzenlemeler, vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın bu konudaki açıklamaları yakından takip edilirken, Meclis gündemindeki durumu merak ediliyor. Torba yasa maddelerinin ne zaman yasalaşacağı ve içeriklerinin detayları, kamuoyunun gündeminde yer alıyor.

Taşerona Kadro

İlk olarak 2023 yılında duyurulan taşeron işçisine kadro düzenlemesinde sona yaklaşıldı. Torba yasa görüşmeleri nedeniyle gözler yeniden 100 bin taşerona kadro çalışmalarına çevrildi. Torba yasanın ikinci 43 maddelik bölümde taşeron işçiye kadro verilmesine ilişkin maddenin yer alması bekleniyor. İkinci etapta görüşülecek maddeler TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildikten sonra Resmi Gazete’de yayınlanacak ve yürürlüğe girecek.

Memurlara Ek Gösterge

Birinci derecedeki tüm memurlara 3600 ek gösterge verilmesine yönelik düzenleme yapılacak. Memur konfederasyonlarıyla yürütülecek çalışmanın tamamlanmasının ardından Meclis’e taşınacak düzenlemeden, önceki yasanın dışında kalan memur, şef, tekniker, veri hazırlama kontrol işletmeni ve diğer birinci dereceye gelen bütün kamu görevlileri yararlanabilecek. Yeni düzenlemeden 500 binin üzerinde memurun yararlanması bekleniyor. Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle emekli olan memurların emekli aylığı artacak, çalışan memurların ise emekli ikramiyelerinde artış olacak.

Esnafa Erken Emeklilik

1 milyon Bağ-Kur’lunun prim gün şartı 9000’den 7200’e çekilecek. Küçük esnaf, bu düzenlemeyle 1800 gün kazanacak. Düzenlemeden yararlanacak küçük esnafın “10 ve altı kişi çalıştıran” olarak tanımlanabileceği belirtiliyor. Eğer düzenleme tüm süreleri kapsarsa, 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olan EYT’li erkek esnaf ile bu tarihten sonra sigortalı olan hem erkek hem kadın esnafta prim gün şartı 9000’den 7200’e inecek. Bu durumda EYT’li esnaf 7200 günü tamamlar tamamlamaz emekli olabilecek. 8 Eylül 1999 sonrası sigortalı olanların ise sigortalılık başlangıç tarihine göre belirlenen yaşı tamamlaması gerekecek.

Ev Kadınlarına Aylık Destek

Ev kadınlarını sosyal güvenceye kavuşturmak, emekliliklerini desteklemek için yeni düzenleme yapılacak. Bu kapsamda isteğe bağlı sigorta primlerinin 3’te 1’i devlet tarafından karşılanacak. Mevcut asgari ücret üzerinden en düşük isteğe bağlı sigorta primi 6 bin 400 lira 80 kuruş olurken, düzenlemenin hayata geçirilmesiyle bu tutarın 2 bin 133 lira 60 kuruşunu devlet karşılayacak. Ev kadınları aylık 4 bin 267 lira 20 kuruş ödeyerek emekli olabilecek.

Annelere Yıpranma Payı

Emeklilik yaşının özellikle kadınlarda çocuk sayısına göre esnetilmesine yönelik düzenleme yapılacak. Burada ağır işlerde uygulanan yıpranma payı sistemine benzer bir modelin uygulanması bekleniyor. Bu modelin hayata geçirilmesiyle, çocuk sayısına göre emeklilik yaşından indirim yapılırken, prim de eklenebilecek.

Tamamlayıcı Emeklilik

Sosyal güvenlik sistemi, emekli refahının artırılması ve kişilere ilave sağlık güvencesi sağlanması amacıyla tamamlayıcı emeklilik ve sağlık sistemleriyle desteklenecek. Otomatik katılım sisteminin işverenlerin de katkısı ile ikinci basamak emeklilik sistemine dönüşeceği tamamlayıcı emeklilik sistemi kurulacak.

Bu düzenlemelerin yasalaşarak yürürlüğe girmesiyle birlikte milyonlarca çalışanın ve emeklinin hayatında önemli değişiklikler olması bekleniyor. Torba yasa maddeleri ve getirilecek yenilikler, kamuoyu tarafından büyük bir merakla takip ediliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
d_nceli
Düşünceli
Emekli Maaşları Arıyor! Torba Yasada Memur ve Esnaf Emeklilerine Yüksek Maaş Müjdesi!