Emeklilerin Maaş Sorunu Çözülüyor: Temmuz’da Asgari Ücrete Endeksleme!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

4A SSK, 4B BAĞKUR, 4C Emekli Sandığı ve EYT emeklileri için beklenen Temmuz zammı müjdesi geldi. TBMM süreci erkene alındı ve kanun teklifi meclise sunuldu.

Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu tarafından hazırlanan 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, meclise sunuldu. Hazırlanan kanun teklifi, TBMM komisyonuna sunulurken, burada onaylanması durumunda meclis genel kuruluna sunulacak. TBMM Genel Kurulu’nda milletvekilleri tarafından oylanacak olan kanun teklifinin onaylanması halinde en düşük emekli aylığı asgari ücrete endekslenmiş olacak.

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yapılan değişiklikler şu şekilde:

  • Bayramların içinde bulunduğu ayda, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu’na göre ödenen en düşük emekli aylığının yarısından az olmamak kaydıyla bayram ikramiyesi ödenecek.
  • Malullük ve yaşlılık sigortasından ödenen aylıklar ile birlikte her ay yapılan ödemelerin toplamı, dosya bazında, asgari ücretten az olamayacak.
  • Kanun teklifi yayımı tarihinde yürürlüğe girecek ve bu kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütecek.

Kanun teklifi mecliste kabul edilirse, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Böylelikle, en düşük emekli aylığı asgari ücrete endekslenmiş olacak ve Temmuz ayında en düşük emekli aylığına yüzde 70 oranında bir zam yapılacak, böylece 10 bin lira olan emekli aylığı 17 bin liraya çıkacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
d_nceli
Düşünceli
Emeklilerin Maaş Sorunu Çözülüyor: Temmuz’da Asgari Ücrete Endeksleme!