EN ZEKİSİ SANILIYORDU! T-Rexler Timsah ve Kertenkelelere Benziyorlar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tyrannosaurus rex (T-rex) türü dinozorların zekasının önceki tahminlerden farklı olduğu ortaya çıktı. Uluslararası bir araştırma ekibi, dinozorların beyin ölçüleri ve nöron sayıları üzerine yapılan tahminlerin yanıltıcı olduğunu belirledi. Bu araştırmaya göre, T-rexlerin davranışları timsahlar ve kertenkelelere daha çok benziyor.

İngiltere’deki Bristol ve Southampton üniversiteleri ile Almanya’daki Heinrich-Heine Üniversitesi, Kanada’daki Alberta Üniversitesi ve Royal Ontario Müzesi’nden oluşan araştırma ekibi, dinozorların beyin ölçüleri ve nöron sayılarına ilişkin teknikleri inceledi. Sonuçlar, daha önceki tahminlerin yanıltıcı olduğunu ve T-rexlerin timsahlar ve kertenkeleler gibi davrandığını gösterdi.

Araştırmacılar, nöron sayıları tahminlerinin zeka hakkında güvenilir bir rehber olmadığını vurguladılar. Dinozorların zekasını anlamak için kemik yapıları, yaşayan akrabalarının davranışları ve fosillerin izleri gibi çok çeşitli kanıtlara bakılması gerektiğini belirttiler. Bu bulgular, dinozorların zekasıyla ilgili yanıltıcı yorumları düzeltmeye yardımcı olabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
d_nceli
Düşünceli
EN ZEKİSİ SANILIYORDU! T-Rexler Timsah ve Kertenkelelere Benziyorlar