Memur ve Emekli Maaşları Ne Kadar Artacak? Son Hesaplamalar!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkez Bankası, enflasyon tahminini %38’e yükselterek güncelledi, bu da memur ve emeklilerin alacakları zam oranlarını şekillendirdi.

Asgari ücrete ise bu yıl tek bir zam yapılacağı daha önce belirtilmişti. TÜİK, Nisan ayı enflasyonunu %3.18 olarak açıklarken, geride kalan 4 ayda toplam enflasyon %18.70 olarak gerçekleşti. 4 aylık enflasyon farkı göz önüne alınarak memur ve emeklilerin maaşları hesaplandı. Mayıs ve Haziran aylarındaki enflasyon verileri netleştikten sonra emeklilerin ve memurların alacakları zam oranları kesinlik kazanacak.

EMEKLİ VE MEMUR MAAŞLARI TEMMUZ 2024’TE NE KADAR OLACAK?

Nisan ayı enflasyonu %3.8 olarak gerçekleşti. Ocak ayında enflasyon %6.70, Şubat ayında %4.53, Mart ayında %3.6 olarak hesaplanan enflasyon verileri de bulunuyor. 4 aylık enflasyon toplamı %18.70 olarak belirlendi.

Memur ve Memur Emeklisi maaşlarına 2024’ün ilk altı ayında %15, ikinci altı ayında ise %10 zam yapılacak.

Bu zam oranları enflasyonun altında kalırsa gerçekleştirilecek. Enflasyon oranları zamlardan yüksek olduğunda ise enflasyon farkı maaşlara yansıtılacak. 2024 yılında memur ve memur emeklileri Nisan ayı itibarıyla %13.56 zam hakkı elde etmiş oldu.

Ayrıca memur ve memur emeklileri için toplu sözleşmeden kaynaklanan ikinci altı ay için %10’luk zam hakkı bulunuyor.

En düşük memur maaşı 32,900 TL seviyesinde. %13.56 zam yapıldığında maaşını alt sınırdan alan memurların Temmuz’dan itibaren maaşları 4,461 TL artacak ve 37,361 TL olacak.

Emekli maaşları 6 aylık enflasyona göre belirleniyor. 4 aylık enflasyona göre işçi emeklisinin maaş zammı şimdiden %18.70 oldu.

MERKEZ BANKASI ENFLASYON TAHMİNİNİ YÜKSELTİYOR

TCMB Başkanı Fatih Karahan, yılın ikinci enflasyon raporu toplantısında önemli değerlendirmelerde bulundu. Sıkı para politikası duruşunu koruduklarını vurgulayan Karahan, enflasyonun tahminlerin üzerinde geldiğini ifade ederek 2024 yıl sonu enflasyon tahmininin %38’e yükseltildiğini açıkladı. Yılın ilk enflasyon raporunda ise yıl sonu enflasyon tahmini %36 olarak belirtilmişti.

ASGARİ ÜCRETE TEMMUZ’DA ZAM YAPILACAK MI?

2024 yılında asgari ücret 17,002 TL olarak belirlendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Temmuz zammıyla ilgili açıklama yaptı. Temmuz’da herhangi bir artış yapılmayacağını belirterek Ocak ayında buna göre bir artış yapıldığını ifade eden Işıkhan, “Ekonomi dengesi önemlidir. Bunun gözetilmesi gerekir. Biz kalıcı refah artışını hedefliyoruz. Şu anda istihdamdan feragat etmeden bir büyüme gerçekleştiriyoruz. Bu süreçte Bakanlık olarak işçilere, memurlara ve emeklilere yönelik desteğimizi sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
d_nceli
Düşünceli
Memur ve Emekli Maaşları Ne Kadar Artacak? Son Hesaplamalar!