Memura Ek Zam Yok! Emekliye 3 Farklı Zam Senaryosu!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal Güvenlik Uzmanı ve Türkiye Gazetesi yazarı İsa Karakaş, TGRT Haber canlı yayınında memur, emekli ve asgari ücret zammıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Karakaş, memurlara temmuzda ek zam yapılmayacağını belirtti. Ancak memur emeklileri için farklı bir durum olduğunu ve üç farklı zam hesabı yapıldığını söyledi. Karakaş ayrıca, asgari ücret zammıyla ilgili sürpriz bir çıkış yaparak zammın eylül ayında yapılacağını ifade etti.

Memura Ne Kadar Zam Yapılacak?

5 aylık enflasyon rakamlarına göre değerlendirme yapan Karakaş, seyyanen zam verilmeden memurlara %17,57 zam yapılacağını belirtti. “Temmuza geldiğimizde bu oranın en az %20,4 olmasını bekliyorum,” dedi.

Memura Ek Zam Yok, Memur Emeklisinin Durumu Farklı

Karakaş, memurlara ekstra bir zam yapılmayacağını belirterek, “Kulis bilgisi paylaşıyorum. Hükümet memur maaşlarına ekstradan refah payı artışı yapmayacak. Memur emeklisinin durumu farklı. Ocakta seyyanen zam verilmediği için memur emeklisi zor duruma düştü. Cumhuriyet tarihinde memur emeklilerinin maaşları hiç bu kadar düşük kalmamıştı,” ifadelerini kullandı.

En Düşük Memur Emeklisi Maaşı Ne Kadar Olacak?

Memur emeklisinin zammına iyileştirme yapılabileceğini belirten Karakaş, üç farklı senaryo sundu:

  1. Seyyanen zam verilmezse: Sadece enflasyon ve toplu sözleşme zammı yapılırsa, en düşük memur emeklisi maaşı 17.715 TL olacak.
  2. SSK ve BAĞ-KUR ile eşitleme yapılırsa: En düşük memur emeklisi maaşı 18.535 TL olacak.
  3. Seyyanen zam verilirse: En düşük memur emeklisi maaşı 32.835 TL olacak.

“Seyyanen Zam Hükümet İçin Bir Fırsat”

Karakaş, seyyanen zamın hükümet için bir fırsat olduğunu belirtti: “Seyyanen zam sözü SSK, Bağ-Kur, memur fark etmeksizin tüm emeklilere verilirse, asgari ücretin altında kalan emekli maaşı olmaz. Dolayısıyla hükümet için bu fırsattır. Gelir dağılımı eşitsizliği had safhaya çıkmıştır. Açlık sınırı 18 bin lirayı bulmuştur. 10 bin lira emekli maaşı olmaz. Seyyanen zamla hem kök maaş belasından kurtuluruz, hem memur emeklilerinin mağduriyeti gider hem de yüksek ücret prim yatıranların mağduriyeti gider.”

“Asgari Ücrete Eylülde Düzenleme Bekliyoruz”

Asgari ücret zammıyla ilgili de konuşan Karakaş, “Asgari ücretin ruhu gereği açlık sınırının altında kalamaz. Mutlaka bir güncelleme bekliyoruz. Bu güncellemenin temmuz ayında olmayacağı kesinleşti ama eylül gibi bir düzenleme mutlaka bekliyoruz,” şeklinde konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
d_nceli
Düşünceli
Memura Ek Zam Yok! Emekliye 3 Farklı Zam Senaryosu!