SGK ÇALIŞANLARA DUYURDU! Bu Kişiler Erken Emekli Olacak!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalan bireyler için önemli bir sosyal güvenlik mekanizması olan erken emeklilik, SGK tarafından belirlenen hastalık listesine göre artık daha erişilebilir hale geldi. İşte detaylar:

SGK, erken emeklilik için belirli hastalıkları öncelikli olarak tanımladı. Bu hastalıklar arasında kanser, epilepsi, Parkinson hastalığı ve beyin tümörleri gibi ciddi sağlık sorunları yer alıyor.

Erken emeklilik hakkından yararlanabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bunlar arasında en az 10 yıl sigortalı olarak çalışmış olmak, en az 1800 gün prim ödemiş olmak, maluliyetin sigortalı olarak işe başladıktan sonra meydana gelmiş olması, maluliyetin resmi olarak belgelenmesi ve en az %60 oranında iş gücü kaybının olması gibi kriterler bulunuyor.

SGK’nın bu adımı, sağlık sorunlarıyla mücadele eden bireylerin yaşam kalitelerini korumaları adına önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Bu hastalıkları geçirenler artık erken emeklilik imkanından daha kolay ve hızlı bir şekilde faydalanabilecekler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
d_nceli
Düşünceli
SGK ÇALIŞANLARA DUYURDU! Bu Kişiler Erken Emekli Olacak!