SGK’dan Müjdeli Haber! Bu Kişiler Emekli Maaşı Alacak!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), vefat eden sigortalıların geride kalan aile üyelerine maaş bağlayacağını duyurdu. İstenilen şartları sağlayan ve prim şartını tamamlayan vatandaşlara aylık bağlanacak.

ürkiye’de çalışanlar ve aileleri için çeşitli yasal haklar mevcut. Bu haklar, çalışanların ve yakınlarının belirli durumlarda çeşitli yardım ve desteklerden yararlanmalarını sağlıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sigortalı kişilerin vefat etmeleri durumunda geride kalan aile üyelerinin refahını korumak amacıyla ölüm aylığı bağlıyor.

Ölüm aylığından faydalanmak için bazı şartlar gerekiyor.

Bu aylıktan yararlanmak için belirli şartlar gerekiyor. Ölen sigortalının en az 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olması veya 4/1-(a) sigortalıları için en az 5 yıl sigortalı olarak çalışmış ve 900 gün prim ödemiş olması gerekiyor.

SGK İstanbul tarafından yapılan açıklamada, 4B (Bağ-Kur) kapsamında sigortalının vefatı halinde eş, çocuk, anne veya babaya ölüm aylığı bağlanacağı belirtildi.

Dul eşine aylık bağlanabilmesi için, ölüm tarihinde sigortalıyla yasal evlilik bağı bulunması gerekiyor. Dul eşe, sigortalının aylık gelirinin %50’si bağlanıyor.

Çocuğu olmayan dul eşe, sigorta kanununun 5. maddesinin (a), (b) ve (e) bentleri dışında çalışmaması veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık almıyor olması halinde, aylık bağlama oranı %75’e çıkarılıyor.

Ölüm aylığı için başvuru e-Devlet üzerinden veya sigortalının dosyasının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğü/merkezine yapılabiliyor. Başvuruya gelir/aylık/ödenek talep belgesi, malul çocuklar için sağlık kurulu raporu ve vasi İlamı (hak sahiplerine vasi tayin edilmesi durumunda) eklenmesi gerekiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
d_nceli
Düşünceli
SGK’dan Müjdeli Haber! Bu Kişiler Emekli Maaşı Alacak!