Çalışma Gücü Kaybı Yaşayanlar DİKKAT! Malulen Emeklilik ile 10 Yıl Erken Emeklilik Hakkı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çoğu kişi bilmese de kişinin sağlık durumunun elverişli olmadığı durumda emeklilik şartlarının sağlanması halinde malulen emekliliğin devreye girebileceği ifade edildi.

Malulen emekli olmak isteyenlerin belirtilen birtakım şartları taşıması gerekiyor. Bu sistem, çalışma yeteneğini sağlık sorunları sebebi ile kaybeden kişiler için geçerlidir. Ödeme kişinin iş göremezlik ödeneği ile birlikte ödenirken, sigortalı sağlık durumundan dolayı işe devam edemez bir hale gelirse iş göremezlik ödeneği kesilip yerine malulen emeklilik ödemesi devreye giriyor.

Bu desteğin en temel amacı, sigortalı olan vatandaşların ekonomik güvencesini sağlamaktır. Kişi vefat ederse de malulen emeklilik direkt olarak dul ve yetimlere ödenmektedir.

Malulen emeklilik şartları:

  • Kişinin 4A, 4B ya da 4C kapsamında olup olmadığına bakılmadan 10 yıl boyunca sigortalı çalışması gerekiyor.
  • 10 yıllık sigortalı çalışılmasının durumunda en az 1800 günlük prim ödemesi yapılması ve hizmet süresinin olması gerekiyor.
  • Çalışanın yüzde 60 üstü güç kaybına uğradığının resmi olarak bir sağlık kurulu tarafından belgelenmesi gerekiyor.
  • Sağlık sorununun işe başlama tarihinden sonra meydana gelmesi gerekiyor.
  • 4A’lı olan kişilerin işten ayrılması, 4B’li olan kişilerin ticari faaliyetlerine son vermesi ve 4C’li olan kişilerin de görevinden ayrılmış olması gerekmektedir.

MALULEN EMEKLİLİK HASTALIKLARI

SGK’nın aktardığına göre malulen emeklilik kapsamında değerlendirilen hastalıklar şu şekilde: Kanser, epilepsi, Parkinson, beyin tümörü, demans, serebral palsi, zeka geriliği, MS, bipolar bozukluk, şizofreni, retina kanaması, görme azlığı, ve anemi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
d_nceli
Düşünceli
Çalışma Gücü Kaybı Yaşayanlar DİKKAT! Malulen Emeklilik ile 10 Yıl Erken Emeklilik Hakkı