1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Cem Küçük: Emekliler Temmuz Zammından Yoksun Kalacak!

Cem Küçük: Emekliler Temmuz Zammından Yoksun Kalacak!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ünlü gazeteci Cem Küçük, TGRT Haber’deki canlı yayında emeklilere kötü haberi duyurdu: Temmuz ayında zam yapılmayacak.

Emekliler, 10 bin TL maaşla ay sonunu nasıl getireceklerini düşünmeye devam ediyor. Mayıs ayında açıklanan enflasyon rakamlarıyla birlikte Temmuz zammı için bir adım daha atıldı.

Enflasyon Verileri

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayı enflasyonunu aylık yüzde 3,37, yıllık yüzde 75,45 olarak açıkladı. Bu verilere göre, enflasyon Mayıs ayında zirveye ulaştı. Haziran ayı enflasyonunun belli olmasıyla birlikte Temmuz ayında emeklilerin maaşlarına yansıtılacak enflasyon farkı yüzde 22,71 olarak belirlendi. Bu fark, emeklilerin maaşlarında Temmuz ayında gerçekleşecek artışın temelini oluşturacaktı.

Cem Küçük’ün Açıklamaları

Cem Küçük, TGRT Haber’deki yayınında emekli ve memurların durumu hakkında konuştu. Piyasalardaki zamların devam ettiğini belirten Küçük, ortaya çıkan tabloya isyan etti.

Piyasa ve Fiyat Artışları

Küçük, dolar ve akaryakıt fiyatlarının sabit kaldığını iddia ederek, buna rağmen gıda fiyatlarına zam yapıldığını aktardı. Konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Döviz, akaryakıt ve elektrik yerinde sayıyor ancak bayram öncesi etiketleri şişiren fırsatçı, emekli ve memurun Temmuz zammına da göz dikti” ifadelerini kullandı.

Küçük, Türkiye’deki zamların gerekçesini anlamakta zorlandığını ifade etti. Özellikle altının bir yıldır fiyatının aynı seviyede kaldığını, döviz kurlarının sabit olduğunu ve doğal gaza zam yapılmadığını belirtti. Buna rağmen bazı ürünlerde ve hizmetlerde sürekli zam yapıldığını söyledi. Özellikle mutfak ve banyoda kullanılan doğalgaz için devletin ödemeler yaptığını hatırlatarak, yapılan zamları anlamanın mümkün olmadığını ifade etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
d_nceli
Düşünceli