1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘emekli ikramiyesi’ raporu: 31 Mayıs’a dikkat!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘emekli ikramiyesi’ raporu: 31 Mayıs’a dikkat!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Temmuz ayındaki emekli maaşı zammı öncesinde, 16 milyon emeklinin gözü Kurban Bayramı ikramiyesinde. Bu yıl 3 bin liradan toplamda 6 bin TL’ye yükseltilen emekli bayram ikramiyesi için yeni bir iddia ortaya atıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın masasına emekli bayram ikramiyelerine zam yapılmasını içeren bir rapor sunuldu. Raporu inceleyen Erdoğan, “Emeklilerimizin bayram ikramiyelerinde bütçe imkanlarını tekrar zorlama pahasına bir artış yapmayı planlıyoruz. Önümüzdeki bayram bu rakamı yüzde 50 artış ile 3 bin liraya yükselteceğiz” demişti.

Hükümetten Zam Sinyali:

Hükümet kaynaklarından gelen bilgilere göre, emeklilerin refahını artırmak amacıyla çalışmaların sürdüğü ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bayram ikramiyelerinin enflasyon karşısında ezilmemesi için yeniden artırılması konusunda rapor sunulduğu belirtildi.

Kurban Bayramı İkramiye Ödeme Tarihleri:

Kurban Bayramı bu yıl 15-19 Haziran tarihleri arasında idrak edilecek. Bu durumda emekliler için ikramiye ödemesi de 10-14 Haziran haftasında yapılacak. İkramiye alabilmek için 1 Haziran ve öncesinde maaş hak etmiş olmak gerekiyor.

Kimler İkramiye Alacak?

Bayram ikramiyeleri sadece emeklilere değil, dul ve yetim maaşı alanlar, yaşlılık maaşı alanlar, şampiyon sporcular, şehit yakınları, gaziler, terörden zarar gören sivil vatandaşlar ve güvenlik korucuları da alacak.

Yeni Emekliler Dikkat!

Mayıs ayı içerisinde emeklilik dilekçesi verilerek SGK’ya müracaat yapılması durumunda maaş hesaplaması bir sonraki ayın başından itibaren hesaplanıyor. Yani 1-31 Mayıs arasında emeklilik başvurusu yapanlar için de maaş hesabı 1 Haziran itibariyle başlayacak. Bu sayede yeni emekliler de 1 Haziran ve öncesinde maaş hesabı başlamışsa ikramiye alma hakkı kazanıyor.

Sonuç:

Emekli bayram ikramiyesine zam yapılıp yapılmayacağı ve zam oranı henüz netlik kazanmadı. Hükümetten gelen sinyaller ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları zam yapılacağını gösteriyor. Zamla ilgili son dakika gelişmeleri için resmi açıklamaları takip etmek gerekiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
d_nceli
Düşünceli