1. Haberler
  2. Emeklilik
  3. Emeklilik Hayalleri Gerçek Oluyor! 1996-2009 Girişliler İçin Erken Emeklilik Rehberi!

Emeklilik Hayalleri Gerçek Oluyor! 1996-2009 Girişliler İçin Erken Emeklilik Rehberi!

featured
JPEGmini
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de emeklilik, çalışma hayatının sonunu işaret ederken, doğru planlama yapılmadığı takdirde emeklilik sonrası yaşam kalitesini doğrudan etkileyebiliyor.

Erken emeklilik seçenekleri, belirlenen yaş şartını beklemeden emekli olma imkanı sunarak bireylere daha özgür bir emeklilik yaşamı sunuyor.

İşte erken emeklilik için 7 formül:

1. Çocuklar Avantaj Sağlıyor: Kadın çalışanlar için çocukları üzerinden prim kazanma imkanı bulunuyor. Bu imkan, 3 çocuğa kadar borçlanma ile 2160 gün, yani 6 yıl kazandırıyor. Böylece yaşı ve yılı dolmuş bir anne, 3 çocuğu varsa 6 yıl erken emekli olabiliyor. Tek şart, çocukların sigortadan önce doğmuş olması.

2. Askerlik Öne Çeker: Erkeklerde askerlik süreleri hem yaşı geriye çekerken hem de prim kazanma imkanı veriyor. Sigortalı olmadan önce yapılan askerlik için borçlanılması, sigorta giriş tarihini borçlanılan gün kadar geriye çekiyor. Böylece en az 1 yaş önce emeklilik imkanı bulunuyor.

3. 10 Yıl Prim Yeterli: Kısmi emeklilik olarak bilinen yöntemde, 15 yıl ve 3600 günü dolduranlar daha fazla çalışmadan emekli olabiliyor. Bu yöntem, 9 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlar için geçerli. Sonrası için ise prim 4500’e, yıl şartı 25’e çıkıyor.

4. Yüzde 60 Rapor Yeter: Çalışırken iş yapabilme gücünü en az yüzde 60 kaybedenler, sağlık raporu alarak malulen emekli olabiliyor. En az 1800 gün prim yeterli oluyor.

5. Vergi İndirimi Yaşı Kaldırır: Engelli çalışanlar, en az yüzde 40 engellilik ile vergi indirimi aldıklarında yaş şartına bakılmadan 15 yıl 3600 günden başlayarak, işe giriş tarihlerine göre 18 yıl 4680 güne kadar süreyle emekli olabiliyor.

6. Yıpranma Hakkı: Ağır işlerde çalışanlar, madenciler, gazeteciler, gemi adamları gibi mesleklerde çalışanlar, sigortalılık sürelerine belli oranda gün eklenerek ve işe girişi geriye çekerek emeklilik imkanına kavuşuyor.

7. Anneye Prim Desteği: Başkasının bakımına muhtaç derecede engelli çocuğu bulunan annelerin, 1 Ekim 2008 sonrası primlerinin dörtte biri toplam primlerine ekleniyor. Bu süre yaş şartından da düşülüyor.

Bu avantajlarla, belirli şartları taşıyan bireyler erken emeklilik imkânlarından yararlanarak, çalışma hayatlarının son yıllarını daha rahat geçirebilirler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
d_nceli
Düşünceli