Emeklilikler İptal Edilebilir: SGK’dan Uyarı Geldi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emeklilik iptali konusunda uyarılarda bulundu. Boşanma ve kaçak çalışma gibi usulsüz eylemlerde bulunan emeklilerin maaşlarının kesilebileceği belirtildi.

SGK, emeklilik maaşı almak için usulsüz yollarla boşanma veya kaçak çalışma gibi yöntemlere başvuran emeklileri araştırmaya başladı. Bu tür usulsüzlükler tespit edildiğinde, maaş kesintisi, para cezası ve hatta hapis cezası gibi yaptırımlar uygulanıyor. Kurum, sosyal güvenliğin korunması ve usulsüz işlemlerin önlenmesi için sıkı bir denetim politikası izliyor.

Son denetimlerde, vefat etmiş bir babadan yetim aylığı alabilmek için eşinden boşanıp boşandığı eşi ile yaşamaya devam eden 2 bin 418 kişinin tespit edilerek aylıklarının kesildiği öğrenildi. Bu durum, sosyal güvenlik sisteminin doğru ve adil işleyişi için yapılan denetimlerin önemini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Kayıt Dışı Çalışan Binlerce Kişi

2023 yılında yapılan araştırmalarda, 20 bin 811 kişinin kayıt dışı çalıştığı tespit edildi. Bu kişiler arasında 2 bin 264’ünün yabancı işçiler olduğu belirlendi. Bu veriler, kayıt dışı istihdamın yabancı işçiler arasında da ciddi bir sorun olduğunu gösteriyor.

Geçtiğimiz yıl yapılan denetimlerde, 1.533 işyerinin sahte olduğu tespit edildi. Bu tespitlerin ardından SGK, 1.2 milyar liranın üzerinde para cezası kesti.

Bu gibi durumların tespiti sonucunda sigortalılık ve prim günleri iptal ediliyor, ödenen primler iade edilmiyor. Emekli olunmuşsa, aylık kesiliyor, emeklilik iptal ediliyor, ödenen maaşlar faiziyle geri alınıyor. Sahte sigortalılık süresince hem kendi hem de yakınları adına ödenen tüm sağlık giderleri geri isteniyor.

Sahte sigortalılar için hapis cezası istemiyle suç duyurusunda bulunuluyor. Sigortalı kişiye ödenen iş göremezlik aylıkları faiziyle birlikte geri alınıyor.

Kişiyi sahte sigortalı olarak gösteren işveren ciddi tutarlarda ceza ödüyor, sahte sigortalı emekli aylıklarını, sağlık giderlerini ödeyemezse işverenden talep ediliyor, sahtecilik yaptığı için hapis cezası ile yargılanıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
d_nceli
Düşünceli
Emeklilikler İptal Edilebilir: SGK’dan Uyarı Geldi!