1. Haberler
 2. Emeklilik
 3. Emeklilikte Dikkat Edilmesi Gereken 12 Madde! Emekliliğiniz İptal Olabilir mi?

Emeklilikte Dikkat Edilmesi Gereken 12 Madde! Emekliliğiniz İptal Olabilir mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, emekliliklerin iptal olmasına yol açacak 12 maddeyi açıkladı.

Son günlerde EYT’lilerin emeklilikleriyle ilgili iptal haberleri endişe yaratırken, Erdursun’un açıklamaları da bu endişeleri artırıyor.

İşte emekliliklerin iptal olmasına neden olabilecek 12 madde:

 1. Ortağı olduğunuz şirkette sigortalı olmak: Kendi şirketinizde sigortalı olarak çalışmanız halinde emeklilik hakkınız oluşmaz.
 2. Başkasının primleri sehven sizin hesabınıza yazılmışsa: Hatalı bir şekilde başka birinin primleri sizin hesabınıza yazılmışsa ve bu durum düzeltilmezse emekliliğiniz iptal edilebilir.
 3. Bağ-Kur primlerini ödemediğiniz günlere borçlanma yapmak: Bağ-Kur’lu olarak çalışırken ödemediğiniz primler için borçlanma yapmanız ve bu borcu geri ödemeden emekliliğe başvurmanız halinde emekliliğiniz iptal edilebilir.
 4. Birden fazla işyerinde çalışırken prim günlerinin fazla olması: Birden fazla işyerinde çalışırken bir ayda 30 günden fazla veya bir yılda 360 günden fazla gününüz gözüküyorsa ve fazla günleri primlerinizden çıkarmadan istenilen prim gün sayısına ulaştıysanız emekliliğiniz iptal edilebilir.
 5. Çalışmadığınız halde bir işletmede kendinizi çalışmış gibi göstermek: Hizmet dökümünüzde Ş-K-İ harfleri varsa ve bu durum gerçek dışı ise emekliliğiniz iptal edilebilir.
 6. İlk işe başlama tarihinin 18 yaş altı anne veya babanızın işletmesinde olması: İlk işe giriş tarihiniz 18 yaş altı ve anne veya babanızın işletmesindeyse emekliliğiniz iptal edilebilir.
 7. Son 2520 gün içinde emeklilik müracaatında bulunduğunuz statüde prim gün sayısını tamamlamamak: Emeklilik müracaatınızda bulunduğunuz statüde son 2520 gün içinde prim gün sayısını tamamlamadıysanız emekliliğiniz iptal edilebilir.
 8. Yurtdışında bulunduğu sırada Türkiye’de kendinizi sigortalı göstermek: Yurtdışındayken Türkiye’de kendinizi sigortalı göstermeniz halinde emekliliğiniz iptal edilebilir.
 9. Yurtdışında olup isteğe bağlı şartları tamamlamadan isteğe bağlı sigorta primi ödemek: Yurtdışında yaşıyorken ve isteğe bağlı sigorta şartlarını tamamlamadan isteğe bağlı sigorta primi ödemeniz halinde emekliliğiniz iptal edilebilir.
 10. Askerde olduğu sürede sigortalı olarak çalışmak: Askerlik yaparken sigortalı olarak çalışmanız halinde emekliliğiniz iptal edilebilir.
 11. 28/02/2011 öncesinde kendi adınıza işletme veya şirket ortağıyken başka bir işletmede sigortalı olmak: 28 Şubat 2011 öncesinde kendi adınıza işletme veya şirket ortağıyken başka bir işletmede sigortalı olmanız halinde emekliliğiniz iptal edilebilir.
 12. Bağ-Kur borcu varken emeklilik müracaatında bulunmak: Bağ-Kur borcunuz varken emeklilik müracaatında bulunmanız halinde emekliliğiniz iptal edilebilir.

Antalya’da Emeklilik İptali Olayı:

Antalya’da 46 yaşındaki Taner Baysal’ın EYT ile emekli olduktan 9 ay sonra emekliliği kesilmesi ve kendisinden 9 ay boyunca ödenen paranın geri istenmesi olayı da bu konudaki endişeleri artırdı. Baysal’ın emekliliği, 1997 yılında tarım sigortası girişi olması ve 2 bin 500 lira borcu olması nedeniyle iptal edildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
d_nceli
Düşünceli