EYT Dışı Erken Emeklilik Yolları Açıldı! 48-51 Yaş Arasındakilere Kolaylık

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Erken emeklilik her çalışanın hayalidir ve son zamanlarda EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) konusu gündemi meşgul etmektedir.

Özellikle 1999 sonrası sigortalılara yönelik SGK formülleri belirlendi. SGK, yasal yollarla emeklilik hakkından faydalanmak isteyen 2000 ile 2008 arası sigortalılar için kademeli emeklilik sistemi getirdi.

Bağ-Kur’lulara 5 Yıl Erken Emeklilik

Meclis gündeminde olan Bağ-Kur kapsamındaki vatandaşlara 5 yıl erken emeklilik konusu dikkat çekmektedir. 9000 gün olan prim çalışma süresi 7200 güne indirilerek SGK’lilar ile eşitlenecek. Bu düzenleme sayesinde Bağ-Kur’lular 5 yıl daha erken emekli olabilecek ve daha az prim ödeyecekler.

Borçlanmayla Erken Emeklilik

Borçlanma yoluyla erken emeklilik, kadın ve erkek çalışanlar için askerlik ve doğum gibi durumların sigorta primlerine etkisi nedeniyle avantaj sağlar. Doğum borçlanmasıyla kadın çalışanlar toplamda 6 yıla kadar erken emekli olabilirler. Her bir çocuk için 2 yıl erken emeklilik hakkı verilen bu sistem, erkek çalışanlar için askerlik borçlanmasıyla da uygulanabilir.

1999 Sonrasına Erken Emeklilik

8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında işe başlayan vatandaşlar, 4500 gün prim ödedikten sonra erken emeklilik hakkından faydalanabilirler. 25 yıl sigortalılık süresini dolduran ve 4500 gün primi tamamlayan çalışanlar kısmi emeklilik başvurusu yapabilirler. Kısmi emeklilik için erkeklerin 60 yaşını, kadınların ise 58 yaşını doldurması gerekmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
d_nceli
Düşünceli
EYT Dışı Erken Emeklilik Yolları Açıldı! 48-51 Yaş Arasındakilere Kolaylık