1. Haberler
  2. Emeklilik
  3. Meclisten Geçti! Torba Yasa ile Emeklilik Hayallerine Bir Adım Daha Yakın!

Meclisten Geçti! Torba Yasa ile Emeklilik Hayallerine Bir Adım Daha Yakın!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Torba Yasa ile ilgili son dakika gelişmeleri, kamuoyu tarafından büyük bir merakla takip ediliyor. Ekonomik, sosyal ve hukuksal birçok düzenlemeyi içeren Torba Yasa maddeleri ve içeriği, vatandaşların gündeminde. 86 maddelik torba kanun teklifinin 55 maddesi Meclis’te kabul edilerek yürürlüğe girdi. Geriye kalan 31 madde için ise görüşmeler sürüyor.

Bakan Işıkhan, ev kadınlarına yönelik olarak 3’te 1 prim desteği kapsamında çalışmaların başladığını belirtti. İsteğe bağlı sigorta kapsamında yeni bir sistem oluşturulacağını söyleyen Işıkhan, bu düzenlemenin Cumhurbaşkanı’nın talimatı doğrultusunda gerçekleştirileceğini vurguladı. İlgili sistemin hayata geçirilmesi için sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmeler yapılacak ve ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı ile birlikte düzenleme tamamlanacak. Bu düzenlemenin orta vadede gerçekleştirilmesi planlanıyor.

BAĞ-KUR’LULARA Prim Gün Sayısı Düzenlemesi

Bakan Işıkhan, BAĞ-KUR’luların prim gün sayısının düşürülmesiyle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Sosyal güvenlik sistemimizin sürdürülebilirliğini sağlamak zorundayız. Prim gelirleri en önemli gelir kaynağımız. Vatandaşlarımızı çalışma hayatında tutmaya çalışıyoruz. BAĞ-KUR’luların 9000 gün olan prim ödeme gün sayısını 7200 güne düşürme konusundaki çalışmalarımız sürüyor. Bu, seçim öncesi verdiğimiz bir söz. Bütçe disiplini doğrultusunda bu adımları atacağız.”

3600 Ek Gösterge Düzenlemesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, daha önce yaptığı açıklamalarda, “15 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe giren 3600 Ek Gösterge Düzenlemesi ile çalışan emekli 5,3 milyon kamu personeli ve bunların hak sahiplerinin ek göstergelerini yeniden düzenledik. Birinci dereceye yükselen devlet memurlarımız için 3600 ek gösterge düzenlemesini de en kısa sürede hayata geçireceğiz.” ifadelerini kullandı.

BAĞ-KUR 7200 Prim Gün Sayısına Düşürülecek Mi?

Bakan Işıkhan, BAĞ-KUR prim günlerinin düşürülmesiyle ilgili olarak şunları belirtti: “Yeni yapılacak düzenlemelerden biri de BAĞ-KUR’luların prim gün sayısının SSK’lılarla eşit hale getirilip, prim gün sayısının 9 bin günden 7 bin 200 güne düşürülmesi. Bu, ev kadınlarının da erken emekliliğe hak kazanmasını sağlayacak. Geçmişte prim ödemiş veya prim ödemeyi bırakmış ev kadınlarının yeni düzenlemeden yararlanıp yararlanamayacağı konusunda henüz net bir bilgi yok. Ancak yeni düzenlemenin hiçbir sigortası olmayan ev kadınlarını kapsayacağı ve prim desteğinin bu kişilere verileceği üzerinde duruluyor.”

Torba Yasa Maddeleri ve Yürürlük Tarihi

Torba yasa maddeleri 2024 yılı içinde yürürlüğe girecek. Son olarak İşsizlik Sigortası Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunuldu. Ancak kalan maddelerin yasalaşacağı tarih henüz netleşmiş değil. Torba yasa kapsamındaki maddeler arasında 3600 ek gösterge, BAĞ-KUR 7200 prim gün sayısı, ev hanımlarına emeklilik ve genel af gibi birçok önemli düzenleme bulunuyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
d_nceli
Düşünceli