1. Haberler
  2. Emeklilik
  3. Memur ve Emekli Maaş Zammı İçin SON 3 GÜN KALDI! Temmuz Zammı Belli Oluyor

Memur ve Emekli Maaş Zammı İçin SON 3 GÜN KALDI! Temmuz Zammı Belli Oluyor

Memur ve Emekli Maaş Zammı İçin SON 3 GÜN KALDI! Temmuz Zammı Belli Oluyor
Memur ve Emekli Maaş Zammı İçin SON 3 GÜN KALDI! Temmuz Zammı Belli Oluyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye nefesini tuttu! Milyonlarca memur ve emeklinin dört gözle beklediği maaş zammı nihayet 3 gün sonra belli oluyor. TÜİK’in açıklayacağı Haziran ayı enflasyon rakamlarıyla birlikte memur ve emeklilerin zam oranları netleşecek. Peki, Temmuz 2024’te kim ne kadar zam alacak? SGK Uzmanı Nergis Şimşek’ten gelen uyarılar ve tüm detaylar haberimizde…

MAAŞLAR ARTACAK: MEMUR VE EMEKLİLER İÇİN BÜYÜK GÜN 3 TEMMUZ!

Haziran enflasyon verileri için geri sayım başladı. TÜİK’in açıklayacağı rakamlar, memur ve emeklilerin maaşlarına yapılacak zam oranını belirleyecek. 5 aylık enflasyon farkı %22,72 olarak gerçekleşti. Peki, temmuzda ne kadar zam olacak?

SGK UZMANI NERGİS ŞİMŞEK’TEN KRİTİK AÇIKLAMALAR: EMEKLİLERİ BEKLEYEN TEHLİKE!

SGK Uzmanı Nergis Şimşek, memur ve emeklilerin maaş zammına dair önemli açıklamalarda bulundu. İşte Şimşek’in değerlendirmeleri:

İlk 6 Aylık Enflasyon Farkı ve Zam Oranları

Şimşek, “Ocak ayında %6,7, şubatta %4,53, martta %3,16, nisanda %3,18 ve mayısta %3,37 olmak üzere 5 aylık enflasyon oranı %22,72 olarak gerçekleşti. Haziran ayında da enflasyonun %3 civarında olmasını bekliyoruz. Bu durumda 6 aylık enflasyon farkı %27 civarında olacak” dedi.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARINA NE KADAR ZAM GELECEK?

Şimşek, toplu sözleşme farkının memurlara yansımasını şöyle açıkladı:

“7. Dönem toplu sözleşmede memurlara 2024 yılı ilk 6 ay için %15 zam verilmişti. Bu durumda, %27 enflasyon oranından %15 çıkarıldığında, memurlar için %12 enflasyon farkı hesaplanıyor. Temmuz ayında ayrıca %10 zam yapılacak. Dolayısıyla, memur ve emeklilere toplam %22 oranında zam yapılması öngörülüyor.”

EMEKLİLERE ZAM ORANI VE KÖK MAAŞ DÜZENLEMESİ

SGK Uzmanı Nergis Şimşek, emekli maaşlarına ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“6 aylık enflasyon oranı %27 olarak gerçekleşirse, Bağ-Kur ve SSK emeklileri için de %27 oranında artış bekleniyor. Bu artış, emeklilerin kök maaşlarına uygulanacak. Şu anda en düşük emekli maaşı 10 bin lira. Ancak, kök maaşı 7 bin lira olan bir emekli %27 zamla 8 bin 890 lira alacak ve bu miktar 10 bin liranın altında kaldığı için yine 10 bin lira ödeme yapılacak. Bu nedenle birçok emekli, gerçek maaşlarının üzerine ek zam almayacak.”

TEMMUZDA EMEKLİLERİ BEKLEYEN TEHLİKE!

Şimşek, birçok emeklinin zam alamayacağını belirterek, “Örneğin, kök maaşı 8 bin lira olan bir SSK emeklisi %27 zamla maaşını 10 bin 160 liraya çıkaracak ve bu kişi 10 bin liranın üzerinde ödeme alacak. Ancak, kök maaşı 7 bin lira olan bir emekli %27 zamla 8 bin 890 lira alacak ve yine 10 bin lira ödeme yapılacak. Bu durumda birçok emekli, gerçek maaşlarının üzerine ek zam almayacak ve 10 bin lira almaya devam edecek” dedi.

ZAMLI MAAŞLAR VE ÖDEME TARİHLERİ

SGK’dan yapılan açıklamaya göre, memur emeklileri maaşlarını 1 Temmuz’dan itibaren, SSK ve BAĞ-KUR emeklileri ise 17-28 Temmuz aralığında alacak. Zam farkı ödemeleri ise Temmuz ayı sonunda veya Ağustos başında hesaplara yatacak.

HEYECAN DORUKTA: MAAŞ ZAMLARI 3 TEMMUZ’DA AÇIKLANIYOR!

3 Temmuz’da açıklanacak enflasyon verileriyle birlikte milyonlarca memur ve emeklinin maaş zamları netleşecek. TÜİK’in enflasyon verileri, toplu sözleşme farkları ve beklenen zam oranlarıyla ilgili en güncel bilgileri kaçırmamak için bizi takip etmeye devam edin!

Büyük gün yaklaşıyor! Temmuz ayında kim ne kadar zam alacak? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Merak edilen tüm soruların cevabı 3 Temmuz’da açıklanacak!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
d_nceli
Düşünceli