Milyonlarca Kişiye Erken Emeklilik Kapısı Açılıyor! Mini EYT Paketi Gündemde

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni bir erken emeklilik fırsatı olarak görülen Mini EYT paketi, kademeli prim düzenlemesi ile milyonlarca kişiye emeklilik kapısı açıyor.

Erken emeklilik fırsatı arayanlar için yeni bir kapı açılıyor. Emeklilik yaşına gelmiş ancak prim günü yeterli olmayan ve yaş imkanı da kalmamış vatandaşlara yaşa göre emeklilik fırsatı sunuluyor. Sigorta başlangıç tarihine bağlı olarak değişen şartlarda, 10 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim gününe sahip olanlar için erken emeklilik imkanı mevcut. Ayrıca, bu şartları karşılayan ancak emekli olmak istemeyenler için SGK tarafından toplu prim iadesi yapılıyor. Yani, emeklilik hakkını kullanmak istemeyenler primlerini geri alabiliyor.

15 Yılda Erken Emeklilik

Emeklilik yaşını beklemek istemeyenler için 10 yıllık şartı karşılamayanlar için 15 yılda erken emeklilik fırsatı sunuluyor. Sigorta başlangıç tarihi 9 Eylül 1981’den önce olanlar, 23 Mayıs 2002 tarihinden itibaren 15 yıllık sigortalılık süresini doldurduklarında, 50 yaşında ve 3600 prim günü ile emekli olabiliyorlar. Aynı şekilde, sigorta başlangıç tarihi 9 Eylül 1976 öncesi olan erkekler için de benzer koşullar geçerli. 23 Mayıs 2002 tarihinden itibaren 15 yıllık sigortalılık süresini dolduranlar, 55 yaşında ve 3600 prim günü ile emekli olma hakkına sahip oluyorlar.

Mini EYT Olarak Biliniyor

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hazırlanan ve vatandaşların mağduriyetini önlemek amacıyla uygulamaya konulan bu düzenlemeler, Mini EYT olarak adlandırılıyor. Bu düzenlemeler sayesinde, kademeli prim ödeme şartıyla erken emeklilik hakkı elde ediliyor. Şu anda 1.6 milyon kişinin bu kapsamda olduğu biliniyor, ancak yıllar geçtikçe bu sayının artması bekleniyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
d_nceli
Düşünceli
Milyonlarca Kişiye Erken Emeklilik Kapısı Açılıyor! Mini EYT Paketi Gündemde