1. Haberler
  2. Emeklilik
  3. Milyonları Sevindirecek Haber: Kademeli Emeklilik Torba Yasayla Geliyor!

Milyonları Sevindirecek Haber: Kademeli Emeklilik Torba Yasayla Geliyor!

featured
JPEGmini
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EYT’siz, yaş şartsız erken emeklilik sürprizi! Torba yasa ile TBMM’den geçti, o tarihten sonra SGK girişi olanlar da emekli olabilecek.

Çalışanlar için yeni bir erken emeklilik fırsatı sunuldu. Geçtiğimiz yıl kabul edilen ve 8 Eylül 1999 öncesi sigortalıları kapsayan EYT yasası ile milyonlarca kişiye erken emeklilik imkânı verilmişti. Ancak 9 Eylül 1999 ve sonrası sigorta başlangıcı olanlar bu şansı kaçırmıştı. Şimdi ise bu kişilere de müjdeli haber geldi. Yeni EYT’siz erken emeklilik fırsatı duyuruldu. Torba yasa maddeleri arasında TBMM’ye sunulan düzenleme sayesinde, SGK girişi 1999, 2001 ve 2009 olanlara da emeklilik imkânı getiriliyor.

Yeni Düzenlemede Kademeli Emeklilik

Erken emeklilik düzenlemesi, milyonlarca kişi tarafından yakından takip ediliyor. TBMM’de torba yasa maddeleri arasında yer alan kademeli emeklilik sayesinde, çok sayıda vatandaş EYT’siz ve yaş şartsız emeklilik hakkına sahip olacak. EYT’yi kaçıran SSK ve Bağ-Kur’lu çalışanlara büyük fırsat sunacak olan kademeli emeklilik şartları belli oldu. SGK girişi 1999, 2001 ve 2009 olan milyonlarca kişi bu düzenleme ile birlikte erken emekliliğe kavuşacak.

Kademeli Emeklilik Şartları

TBMM’ye torba yasa maddeleri arasında sunulan ve milyonlarca kişiye erken emeklilik fırsatı tanıyacak olan yeni kademeli emeklilik düzenlemesi yakından takip ediliyor. Kademeli emeklilik ile birlikte çok sayıda vatandaş erken emekli olma hakkına sahip olacak. SSK ve Bağ-Kur’lu çalışanları kapsayan yeni kademeli emeklilik düzenlemesi, sigorta başlangıç tarihine göre yaş şartsız emeklilik fırsatı sunuyor. Kademeli emeklilik düzenlemesinde kadınlar ve erkekler için farklı şartlar bulunuyor. 10 yıl sigortalılık süresi olanlar ve 3600 prim gününü dolduranlar düzenlemeden faydalanarak emeklilik hakkına sahip olabiliyor. Sigorta başlangıç tarihi 1999 sonrası olanlarda ise sigortalılık süresi 12,5 yıla, prim gün sayısı ise 4200 güne yükseliyor.

Kademeli Emeklilik Ne Zaman Çıkacak?

Kademeli emeklilik düzenlemesiyle ilgili henüz bakanlıktan net bir açıklama yapılmadı. Ancak TBMM’de görüşülecek olan farklı emeklilik imkânları ile ilgili açıklamalar var. Örneğin, ev hanımlarına erken emeklilik ve Bağ-Kur’lulara prim indirimi gibi düzenlemelerin kısa süre içinde meclisten geçerek yasalaşması bekleniyor. Kademeli emeklilik düzenlemesinin de en kısa sürede TBMM’de kabul edileceği tahmin ediliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
d_nceli
Düşünceli