1. Haberler
  2. Emeklilik
  3. TBMM’de Emeklilik Heyecanı! EYT’liler, Esnaflar ve Ev Kadınları Bekleniyor

TBMM’de Emeklilik Heyecanı! EYT’liler, Esnaflar ve Ev Kadınları Bekleniyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de emeklilik sistemi, yeni düzenlemelerle daha erişilebilir hale geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) girişimleriyle birlikte, emeklilik yaşını erkene çekmek isteyenler için önemli fırsatlar sunuluyor.

Türkiye’nin ekonomik yapısında büyük öneme sahip esnaflar için müjdeli haber geldi. Basit usulde vergilendirilen yaklaşık 1 milyon esnaf, emeklilik hayallerine bir adım daha yaklaşıyor. Bağ-Kur prim gün sayısı 9,000’den 7,200’ye düşürülerek, esnaflar 1,800 gün daha az prim ödeyerek 5 yıl erken emekli olabilecekler.

EYT’li Esnaflar için Adalet Sağlanıyor

Özellikle 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olan EYT’li erkek esnaflar ve sonrasında sigortalı olan hem erkek hem kadın esnaflar için prim gün şartı 7,200’ye indirilerek, emeklilik hakları kazanılabilecek.

Ev Kadınlarına Destek: Emeklilik Şansı Artıyor

Ev kadınları için ise isteğe bağlı sigorta primlerinin devlet tarafından üçte birinin karşılanması sağlanarak, daha az prim ödeyerek emeklilik hakkı kazanmaları destekleniyor.

Anneler İçin Özel Düzenlemeler

Özellikle anneler için çocuk sayısına göre emeklilik yaşının esnetilmesi ve yıpranma payı sistemi gibi avantajlar sağlanacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
d_nceli
Düşünceli