Çocuklu Kadınlara Özel Haklar: Doğum Borçlanması ve Erken Emeklilik!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sigortalı bir işte çalışmayan veya eksik primi olan kadınlara isteğe bağlı sigorta imkanı sunuluyor. Bu sigorta için e-Devlet üzerinden veya ‘İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi’ ile ikamet adresindeki sosyal güvenlik birimlerine başvurmak yeterli.

Evde kendi üretim yapan kadınlar, esnaf muaflığından yararlanarak kendi primlerini yatırıp emekli olabiliyor. Ayrıca, bakıcılık ve temizlik gibi ev işlerinde çalışan kadınlar da eksik sürelerini tamamlayarak primlerini yatırabiliyor.

Borçlanma Desteği

Kadınlar, çocuğun doğumundan sonraki 2 yıl içinde çalışılmayan süreleri borçlanma ile kapatabiliyor ve bu primleri emeklilik hesabında kullanabiliyor. En çok 3 çocuk için borçlanma yapılabiliyor, bu da çocuk başına 720 gün (2 yıl), toplamda en fazla 2160 gün (6 yıl) kazanmak anlamına geliyor.

Tüm Kadın Çalışanlara Borçlanma İmkanı

SSK’lılar, Bağ-Kur’lular ve memurlar, doğum borçlanması yapabiliyor. Sigortalı olduktan sonra yapılan doğumlar için borçlanma imkanı bulunuyor. Ayrıca staj başlangıcından sonra doğum yapılmışsa bu doğumlar için de borçlanma yapılabiliyor, bu da sigorta başlangıcını geriye çekiyor.

Evlat Edinenler de Kapsamda

2 yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadınlar da doğum borçlanması yapabiliyor. Doğum borçlanmasında her bir çocuk için tanınan 2 yıllık süre, çocuğun doğumundan sonra evlat edinildiği tarihe kadar doğumu yapan anne tarafından, evlat edinildikten sonra ise çocuğun 2 yaşına geldiği tarihe kadar evlat edinen kadın sigortalı tarafından kullanılabiliyor.

Engelli Annelere Çifte Avantaj

Ağır engelli çocuğu olan kadınların erken emeklilik imkanı bulunuyor. 1 Ekim 2008’den bu yana uygulanan sisteme göre, çalışılan her 4 yıla 1 yıl prim ekleniyor ve yaştan da 1 yıl düşülüyor. Bu haktan yararlanmak için çalışmak veya isteğe bağlı sigortalı olmak ve çocuğun ağır engelli olduğunu sağlık kurulu raporuyla tespit ettirmek gerekiyor.

Prim Desteği

Ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta primlerine 3’te 1 prim desteği verilmesi çalışmaları sürüyor. Bu destek devreye girdiğinde, mevcut asgari ücrete göre 6 bin 400 lira 80 kuruş olan primin 2 bin 133 lira 60 kuruşunu devlet yatıracak. Ev kadınları aylık 4 bin 267 lira 20 kuruş prim ödeyerek emekli olabilecek.

Yaş Reformu

Emeklilik yaşının özellikle kadınlarda çocuk sayısına göre esnetilmesi planlanıyor. Çocuk sayısına göre prim eklenip, yaş şartından indirim yapılabilecek.

Borçlanma İçin 3 Şart

  1. Doğumun sigortalı olduktan ya da stajdan sonra gerçekleşmiş olması.
  2. Çocuğun yaşıyor olması. Çocuk vefat ederse, hayatta kaldığı süre borçlanılabiliyor.
  3. Borçlanılacak süre içinde sigorta priminin yatırılmamış olması.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
d_nceli
Düşünceli
Çocuklu Kadınlara Özel Haklar: Doğum Borçlanması ve Erken Emeklilik!